Trąšos – organiška pagalba sodui ir daržui

Trąšos

Senoliai iki šiol įsitikinę, kad anuomet auginamos daržovės buvo kur kas sveikesnės, o žolė žalesnė nei dabar. Žinoma, tokios išvados peršasi prekybos centruose  matant ištisas tam tikromis gedimą lėtinančiomis medžiagomis nupurkštų vaisių ir daržovių lentynas. Propaguojantieji sveiką gyvenimo būdą vis dažniau renkasi auginti įvairias daržoves savo namuose – tiek lysvėse, tiek ir šiltnamiuose. Tačiau neretai augalus reikia kiek „paskatinti“, kad jų derlius būtų geresnis, o jie patys augtų sveikesni ir būtų atsparesni įvairioms ligoms. Tokį rezultatą pasiekti padeda įvairios subalansuotos trąšos, kurios anaiptol nėra žalingos. Svarbu išsiaiškinti, kokių trąšų reikia ir jas naudoti pagal paskirtį – geras rezultatas tokiu atveju garantuotas.

Viena iš pagrindinių augalų nunykimo ar neaugimo priežasčių – rūgštinis disbalansas dirvoje. Blogos sudėties ir prastos kokybės dirvoje noriai augs tik piktžolės, tačiau nei gėlės, nei pageidaujamos daržovės tikrai nenorės joje įsišaknyti. Dėl šios priežasties prieš sodinant į lysves įvairius augalus ar tiesiog sėjant žolę, derėtų ištirti dirvos rūgštingumą. Nors tai skamba pakankamai sudėtingai, tačiau procesas išties paprastas – tam naudojami specialūs lakmuso popierėliai, kurie per keletą sekundžių parodo rezultatus. Tik išsityrus dirvos rūgštingumą derėtų rinktis trąšas, kad jos dar labiau nepakenktų augalams.

Dirvos rūgštingumas tiesiogiai susijęs ir su augalų trąšų įsisavinimu. Kiekvienos trąšos yra pritaikytos tik tam tikro rūgštingumo dirvai, tad esant rūgštiniam disbalansui, nepadės net ir brangiausios naudojamos trąšos. Todėl pirmiausia derėtų ištirti dirvos kokybę, sunormalizuoti jos rūgštingumą tam skirtais preparatais ir tik tada naudoti trąšas. Mat naudojant tam nepritaikytas trąšas pinigai bus kone metami į balą – naudos nepajus nei dirva, nei sodo ar daržo augalai. Net ir kieme pasėjus veją ir matant, jog ji neželia taip, kaip buvo tikėtasi, greičiausiai kaltas bus per didelis ar per mažas rūgštingumas, o be papildomų trąšų apsieiti tikrai nepavyks.

Trąšos būna prisotintos įvairių mineralinių medžiagų, kurios teigiamai veikia ne tik augalo augimą, derliaus dydį, bet ir dirvos kokybę. Ilgą laiką tręšiant dirvą kokybiškomis trąšomis, jos kokybė pagerės ir ilgainiui papildomų trąšų gali tiesiog nebereikėti. Taip pat oro ir aplinkos taršai esant pakankamai aukštai (ypač miestuose ir tankiau apgyvendintose vietovėse), nuo jos nukenčia ir žemės kokybė. Nekokybiškoje dirvoje auginant daržoves jos taip pat bus praturtintos ne naudingomis mineralinėmis medžiagomis, bet ir žalingomis sunkiosiomis detalėmis. Todėl kai kuriais atvejais trąšų naudojimas – tiesiog būtinas, nes natūrali dirva tikrai nereiškia kokybės.

Renkantis trąšas būtina įsigilinti ne tik į jų naudojimo paskirtį, bet ir jų sudėtį. Paprastai specializuotos bei internetinės parduotuvės, prekiaujančios įvairiomis trąšomis turi itin platų jų pasirinkimą, todėl susiorientuoti pasiūloje ir išsirinkti reikiamą variantą būna išties sudėtinga. Tokiu atveju derėtų pasikonsultuoti su sodininkystės ekspertais, kurie, vadovaudamiesi ilgamete sukaupta patirtimi, padės išsirinkti pačius geriausius preparatus, skirtus dirvos bei derliaus gerinimui. Norintiems savarankiškai rinktis trąšas derėtų atsiminti, jog universalus daiktas nebus geras niekam. Taip pat yra ir su trąšomis. Universalios trąšos įprastai būna kur kas mažiau veiksmingos, nei specializuotos trąšos. Todėl tai, kas tinkama ilgametėms gėlėms, tikrai netiks agurkų ar pomidorų sodinukams. Besirūpinantiems sveika gyvensena ir aplinkos apsauga derėtų rinktis brangesnes trąšas, kurios garantuos tik geriausią poveikį. Norint sutaupyti yra tikrai verta pirkti trąšas didesniais kiekiais bei tikrai derėtų apsvarstyti jų įsigijimą internetu – internetinės parduotuvės paprastai siūlo itin patrauklias kainas ir didelį asortimentą, kuriame galima rasti bet kokios paskirties trąšas.

 

 

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.