Lietuviai artojai dalyvavo Pasaulio artojų varžybose Anglijoje

artojų čempionatas
zum.lrv.lt nuotrauka

Rugsėjo 10–11 dienomis Crockey Hill miestelį, esantį greta Jorko miesto (Anglijos šiurėje), užplūdo arimo entuziastai iš įvairių pasaulio šalių, čia vyko jau 63-iosios Pasaulio artojų varžybos.

Šiais metais Pasaulio artojų varžybos buvo organizuojamos Hobsono ūkio teritorijoje. Ūkininkas varžyboms išnuomojo daugiau nei 200 ha laukų, kuriuose pirmąją varžybų dieną artojai arė ražieną, antrąją – žalieną.

Iš viso čempionate varžėsi 57 artojai iš 30 šalių. Toliausiai į varžybas teko vykti JAV, Kanados, Pietų Afrikos, Kenijos, Australijos bei Naujosios Zelandijos atstovams.

Renginio atidarymas vyko laikantis visų tradicijų, kad varžybos vyktų sklandžiai, kad artojų nepavestų plūgai – jie buvo pašventinti. Tuomet buvo pristatomi artojai ir iškilmingai pakeliamos kiekvienos šalies vėliavos.

Lietuvai varžybose atstovavo daugkartiniai šalies arimo čempionai: kretingiškis Kazys Genčius, aręs vartomųjų plūgų grupėje, bei pakruojiškis Audrius Plerpa – aręs tradicinių plūgų grupėje. Į varžybas kartu su artojais vyko ir Lietuvos delegacija – Pasaulio artojų asociacijos nariai A. Malinauskas, V. Bogužas bei varžybose teisėjavusi LŽŪKT Augalininkystės skyriaus vadovė D. Ruzgienė.

Nepralenkiamieji škotai

Geriausiai varžybose sekėsi Mičelų (Mitchell) šeimos atstovams Endriu vyresniajam ir Endriu jaunesniajam iš Forfaro (Škotija). Tėvas ir sūnus tapo pasaulio čempionais. Tai nebe pirma šeimos pergalė – vyresnysis Mičelas čempionu yra tapęs 5 kartus, o sūnus – 3 kartus. Jaunesniojo škoto, arusio tradicinių plūgų grupėje, artimiausi varžovai buvo iš Airijos bei Šiaurės Airijos. Didžiausia kova dėl pergalės vyko vartomųjų plūgų grupėje, kurioje vyresnysis Endriu vos vienu balu aplenkė Šiaurės Airijos varžovą.

Lietuviams sekėsi geriau nei praėjusiais metais

Lietuvos artojai ant nugalėtojų pakylos nelipo, tačiau parodė geresnius rezultatus nei praėjusiais metais. K. Genčius vartomųjų plūgų grupėje užėmė 16 vietą iš 30 dalyvių, praėjusiais metais jis buvo 19-as. A. Plerpa tradicinių plūgų grupėje varžėsi su 27 varžovais, šiais metais jis taip pat pagerino savo asmeninius rezultatus – užėmė 20-ą vietą. Praėjusiais metais jis buvo 24-as.

Arė šimtamečiais traktoriais

Šiųmečių pasaulio artojų varžybų svečiai turėjo galimybę pakeliauti laiko mašina – pamatyti, paliesti šimtą metų skaičiuojančią žemės ūkio techniką. Varžybose buvo demonstruojami senoviniai traktoriai, kurių kurui buvo naudojama anglis. Senoliai milžiniški traktoriai pūškavo raižydami laukus, po savęs palikdami tirštą dūmų ir garų debesį. Renginio organizatoriai teigia, kad tokio pobūdžio technika laukai buvo dirbami dar 1860 metais.

Netoliese prie artojų, besivaržančių modernia, šiuolaikine technika, jėgas išbandė ariantieji vintažiniais traktoriais. Tai buvo pirmosios Pasaulio vintažininės artojų varžybos. Tokio pobūdžio tarptautinės varžybos buvo organizuojamos pirmąjį kartą, jose dalyvavo atstovai iš 13 šalių, net iš Pietų Afrikos, JAV, Australijos ir Naujosios Zelandijos.

Kitais metais geriausi pasaulio arimo meistrai plūgus surems Kenijoje vyksiančiose Pasaulio artojų varžybose. Lietuvai varžybose atstovaus Kazys Genčius bei Stanislovas Marcinkus.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.