Dirbtinės eglutės, ar tikros?

eglutesKiekvienais metais per Kalėdų laikotarpį daugeliui miestiečių kyla dilema – pirkti gyvą eglutę, ar pasirinkti dirbtinę? Kokie gi UŽ ir PRIEŠ iš ūkininkų pusės?

Eglutėms auginti yra naudojami specialūs jaunuolynai pamiškėje arba ten, kur gana drėgna. Eglutėms reikia drėgmės 3-5 metus, kad jos užaugtų apie 1-1,5 metrų aukščio ir būtų tinkamos kirtimui ir pardavimui. Taip pat eglutėms auginti dažnai naudojami specialūs jaunuolynai, kuriuos juosia aukštesnių eglių eilė. Tokiu būdu eglutės apsaugomos nuo vėtrų, kurios gali jas aplaužyti ir padaryti ne itin simetriškomis. Skirtingai nei miške, šie medeliai turi pakankamai vietos, kad galėtų gauti saulės šviesos ir augti niekieno netrukdomos. Juk po eglėmis mėgsta žiemą slėptis daugelis laukinių gyvūnų, nes apsnigtos apatinės šakos sudaro puikias „kišenes“ apsaugančias nuo vėjo. Ten prisiglaudžia stirnos, šernai, laukiniai paukščiai. Jaunuolyne to nėra, todėl eglutės užauga dailios ir neapipešiotos.

O kur dedamos eglutės, kurios neatitinka „prekinės išvaizdos“ reikalavimų? Jos paprasčiausiai persodinamos į mišką arba sunaudojamos biokurui gaminti.

Kaip matote, vargo yra gana nemažai, o naudos nelabai daug, nes realiai Kalėdų metu jos papuoštos būna vos 2-3 mėnesius. Vėliau yra išmetamos arba panaudojamos biokurui. Didžiuosiuose miestuose tai tampa didele problema atliekų tvarkytojams, nes žmonės eglutes tiesiog išmeta šalia šiukšlių konteinerių. Jos turi būti atrenkamos ir siunčiamos į katilines, kur jas galima tiesiog sudeginti.

Ar ūkininkai daug uždirba iš eglučių? Tikai ne. Visiems medžiams reikalinga kasmetinė priežiūra, todėl keletas hektarų eglučių sodinukų reikalauja keleto žmonių darbo ir kartais net nemenkų išlaidų. Dėl to jas parduoti nėra itin pelninga. Po jaunuolyno buvusi žemė nėra tinkama žemės ūkiui, todėl reikalinga speciali technika, padedanti išnaikinti plačiai išsikerojusias eglės šaknis.

Ūkininkai pasisako už netikrų eglučių auginimą. Miške yra kur kas vertingesnių medžių, kurių auginimas atneša daugiau pelno, tad eglučių auginimas nėra masiškas reiškinys girininkijose.

Pagrindinis perkančiųjų argumentas yra miško kvapas. Reiktų gerai pasidomėti, ar tikrai nėra specialių dezodorantų su miško kvapu, skirtų plastikinių eglučių purškimui. Taip namuose tvyros ir miško kvapas, ir Kalėdinę eglutę bus galima panaudoti ir kitais metais. Aišku, tai aktualu tiems, kas neturi savo sodybos ir kieme negali pasisodinti savo eglės. Dažniausiai sodinamos neaukštos dekoratyvinės sidabrinės eglės, nes jų šakos yra tankesnės. Be to jos neturi aukšto stiebo ir tinkamos kabinti papuošimus.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.