Apželdinimas – nauja (sena) paslauga

Kiekvienas viduramžių karalius ar didikas savo dvare turėjo žmonių komandą, kuri rūpinosi sodo kūrimu ir priežiūra. Jiems vadovavo sodininkas – žmogus, atsakingas už dvaro sodo puoselėjimą. 20 amžiuje šios specialybės nebeliko, nes atsirado visažinis ūkininko kalendorius, kuriame aiškiai surašyta, kaip ir ką sodinti, tad žmonės nusprendė, kad sodininkais gali būti bet kas. 21 amžiuje sodininko profesija vėl atgyja. Tik dabar ji vadinasi kiek kitaip. Tai apželdintojas, kraštovaizdžio dizaineris, aplinkos formavimo specialistas. Vadinkite, kaip tik norite, bet pagrindinis tokio specialisto darbas yra teritorijos apželdinimas.

Kodėl apželdinimu negali užsiimti bet kas?

Ilgą laiką buvo manyta, kad sodininku gali būti kiekvienas. Deja, ši mintis pasirodė esanti visiškai niekam tikusi. Rezultatas – nelogiškai susodinti augalai mūsų soduose, nereikalingos konstrukcijos ir neestetiškas vaizdas. Taip, tai sodas padarytas mūsų pačių rankomis, tačiau jis skirtas tik kad juo rūpintumėmės, o ne kad juo grožėtumėmės. Todėl didikai patys rožių ir nesodino, samdė landšafto specialistus, baigusius mokslus užsienyje.

Sodo priežiūra ir apželdinimas yra du skirtingi dalykai. Prižiūrėti sodą galime mes patys, tačiau apželdinimu geriau tegul užsiima profesionalai. Jie puikiai žino, kokie augalai dera tarpusavyje, ko reikia, kad jie augtų greitai ir tvarkingai, kaip juos laistyti, genėti, tręšti ir prižiūrėti iš karto po pasodinimo.

Tam reikia baigti specialius su biologija ir žemės ūkiu susijusius mokslus. Lietuvoje kraštovaizdžio specialistus ruošia Kauno, Vilniaus, Klaipėdos kolegijos, VDU žemės ūkio akademija.

Reikalinga speciali technika

Apželdinimas reikalauja kiek daugiau technikos, nei kastuvas ir grėblys. Dėl to daug žmonių kreipiasi į profesionalus, kurie, esant reikalui, gali perkelti suaugusį medį specialiu traktoriaus prietaisu, suarti dirvožemį, nukasti žemes „bobkatu“, iškasti griovį ekskavatoriumi, nupjauti seną žolę ir ją susmulkinti, išnaikinti krūmynus. Investicija į šiems vienkartiniams darbams reikalingą techniką yra labai brangi, todėl apželdinimo specialistai ir turi labai daug darbo.

Naujos veislės ir augalai

Lietuvoje auginama apie 100 kriaušių veislių. Pasaulyje jų yra tūkstančiai, bet ne visos tinka mūsų klimatui. Kurios veislės yra pačios naujausios ir išvestos būtent mūsų kraštams? Kurios yra atsparios mūsų karštoms vasaroms ir… nebešaltoms žiemoms? Apie veisles apželdinimo specialistai išmano puikiai, kitaip, nei sodų šeimininkai, norintys pasisodinti ananasų ir lyčių savo darželyje už namo…

Apželdinimas – svarbi paslauga visiems, kas nori sodu grožėtis ilgai, prižiūrėti mažai ir nesukti sau galvos dėl daugybės žemės ūkio darbelių.

 

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.